Przejdź do treści

Spółka z o.o.

W tym artykule dowieiesz się

Spółka z o.o. najważniejsze informacje dotyczące Sp. z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, to rodzaj spółki handlowej, utworzonego przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami. Cechą charakterystyczną spółki z o.o. jest to, że wspólnicy odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie.

Spółkę z o.o. może założyć jedna lub więcej osób fizycznych lub prawnych. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że jednoosobowej sp. z o.o. nie może założyć inna jednoosobowa spółka z o.o. Wymagany kapitał zakładowy minimalny to 5000 zł. Wkład na pokrycie kapitału zakładowego może być wniesiony w formie gotówki lub aportów.

Podstawowe prawa i obowiązki wspólników to:

prawo do uczestnictwa w zgromadzeniu wspólników, prawo głosu, prawo do udziału w zyskach, prawo do nadzoru nad działalnością spółki, prawo do żądania wyłączenia wspólnika ze spółki, prawo do zbywania udziałów, prawo do kontroli, czyli wglądu do ksiąg i dokumentów spółki.

Do obowiązków należą:

obowiązek wniesienia wkładu, obowiązek wyrównania brakującej wartości aportu, obowiązek dokonywania dopłat w stosunku do udziału, obowiązek realizacji  powtarzających się świadczeń niepieniężnych, obowiązek płacenia składek ZUS, jeśli udziałowiec jest pracownikiem/zleceniobiorcą lub jedynym wspólnikiem w spółce.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można zawiesić w KRS, korzystając z Portalu Rejestrów Sądowych. Następnie informacje są przekazywane do CRP KEP, rejestru REGON i ZUS – czyli do Centralnego Rejestru Płatników Składek. Aby zawieszenie było skuteczne do wniosku należy dołączyć odpowiednią uchwałę w której będą wszystkie niezbędne informacje dotyczące jej zawieszenia.

Skup zadłużonych spółek z o.o. - Sprzedaż spółki z o.o. bez zbędnych formalności

Przedsiębiorca likwidujący spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie musi przechodzić skomplikowanej i kosztownej procedury jej zamknięcia. Dużo szybciej, taniej i łatwiej jest sprzedać spółkę z o.o. . Dzięki sprzedaży nie musisz się martwić i tracić czasu i pieniędzy na wypełnienie wielu formalności związanych z tą procedurą. My zrobimy to za Ciebie. Znamy się na tym i możemy Ci pomóc!

Zamknięcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jak zlikwidować spółkę z o.o.

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.) jest procesem formalnym, który prowadzi do zakończenia działalności tego rodzaju spółki i likwidacji jej osobowości prawnej. W Polsce likwidacja Sp. z o.o. jest regulowana przez Kodeks spółek handlowych, a także przez przepisy dotyczące postępowań likwidacyjnych i windykacyjnych.

sprzedaz zadluzonej spolki, zadłużone spółki, oddłużanie spółek,kontakt, spółka akcyjna

Rozwiązanie spółki z oo - likwidacja dobrowolna i sądowa

Istnieją dwa sposoby likwidacji Sp. z o.o. w Polsce: Likwidacja dobrowolna i Likwidacja sądowa.

Likwidacja dobrowolna spółki z o.o.

Likwidacja dobrowolna jest najprostszą i najszybszą formą likwidacji spółki. Może być ona przeprowadzona, jeśli wszyscy wspólnicy zgadzają się na likwidację i spełniają określone warunki formalne. W pierwszej kolejności należy podjąć uchwałę o likwidacji spółki i złożyć ją w sądzie rejestrowym. Następnie należy zwołać walne zgromadzenie wspólników i przyjąć uchwałę o likwidacji spółki. Po zatwierdzeniu uchwały przez sąd, spółka przechodzi w stan likwidacji i zostaje wykreślona z rejestru spółek.

Likwidacja sądowa spółki z o.o.

Likwidacja sądowa to forma likwidacji, która jest przeprowadzana przez sąd. Może być ona wszczęta, gdy spółka nie jest w stanie spełnić swoich zobowiązań finansowych lub gdy nie uda się osiągnąć porozumienia między wspólnikami co do likwidacji spółki.

Likwidacja zadłużonej spółki z o.o. krok po kroku

Procedura likwidacji sądowej rozpoczyna się od wniesienia przez wierzyciela spółki pozwu o ogłoszenie upadłości lub o likwidację spółki. Sąd wydaje następnie postanowienie o ogłoszeniu upadłości lub likwidacji spółki i powołuje syndyka do prowadzenia likwidacji. Syndyk przeprowadza likwidację spółki, likwidując jej majątek i spłacając zobowiązania. Po zakończeniu likwidacji spółka zostaje wykreślona z rejestru spółek.

Likwidacja sądowa jest bardziej skomplikowana i czasochłonna niż likwidacja dobrowolna. Wymaga ona udziału sądu i powołania syndyka, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i opłatami. Niemniej jednak, likwidacja sądowa jest niezbędna w sytuacji, gdy spółka nie jest w stanie spełnić swoich zobowiązań finansowych i inne sposoby likwidacji nie są możliwe.

Wypełnij formularz
kontaktowy
Napisz wiadomość na
biuro@zadluzone-spolki.pl
Zadzwoń na nr. telefonu
533-331-285
sprzedaz zadluzonej spolki